Навіть невеликий дворик зміниться, якщо встановити затишний ліхтар. А якщо ви плануєте ландшафтний дизайн великого простору, без освітлення і зовсім не обійтися. Розповідаємо, на що звернути увагу, і як зробити підсвічування території не тільки функціональним і зручним, але і красивим.
Види ландшафтного освітлення
Загальне (основне) освітлення
До нього відноситься функціональне підсвічування — це ліхтарі, які освітлюють доріжки, підсвічування номера будинку, світильники біля дверей будинку та інших будівель на ділянці.
Маскувальне (приховане) освітлення
Основне його завдання — позначити контури великих ландшафтних об’єктів, визначити напрямок руху, окреслити межі певних ділянок або розмежувати різні зони саду.
Захисне (заливне) освітлення
По суті, це також маскувальне освітлення, тільки розташоване по периметру ділянки. Виходить своєрідний світловий щит, достатній для того, щоб контролювати периметр і при цьому відлякати непроханих відвідувачів.
Декоративне освітлення
Саме воно перетворює звичайний сад на казковий ліс, формує загальну атмосферу простору і дозволяє підкреслити найцікавіші рішення ландшафтного дизайну.
Особливості світильників для зовнішнього підсвічування
Важливо! Для розміщення на відкритому просторі підходять лише спеціальні світильники з певними характеристиками:
• ступінь захисту корпусу від вологи та пилу — від IP55;
• клас електрозахисту — II;
• висока світловіддача – щоб не знадобилася прокладка посилених кабелів;
• великий ресурс роботи – заміна світильників на ділянці може вимагати додаткових ландшафтних робіт;
• великий діапазон робочої вологості та температури — освітлення повинне працювати і в морози, і в злива.
Як організувати освітлення ділянки
Робота проходить у кілька етапів:
На плані ділянки визначаються об’єкти, які потребують підсвічування: будівлі та входи в них, під’їзні шляхи та стежки, альпійські гірки та клумби, обов’язково підсвічуються водойми та містки через них, ландшафтні декоративні елементи (від валунів до садових гномиків). Після цього планують переходи між основними точками, щоб створити м’яке освітлення, і визначають ділянки, де світло має стати важливим акцентом усередині темного кола. Під час розробки плану враховуйте розташування приладів архітектурного освітлення, якщо вони встановлені чи плануються.
Визначається вид освітлення (загальне, декоративне і т.д.), стилістика, точно позначаються точки розташування світильників.
Підготовляється схема електророзведення і проводяться монтажні роботи.
Основні види світильників для різних зон
Щоб допомогти вам визначитися з тим, які моделі підійдуть, ми обрали в каталогі компанії «Тепле світло» кілька прикладів для кожної зони від перевірених європейських брендів — Bega і SLV (Німеччина), Faro barcelona (Іспанія), Ghidini (Італія).
Доріжки, стежки, майданчики
Класичне рішення — ліхтарі на високій ніжці, але не менш функціональними будуть невеликі світильники, які підсвічують саму доріжку.
LED bollards, Bega
Ліхтар для доріжок німецького бренду приваблює не тільки незвичайним геометричним дизайном. Виробник передбачив можливість регулювати кут освітлення по різних сторонах приладу, що дозволяє розставити цікаві акценти при плануванні освітлення.
ALPA CONE 100, SLV
Ліхтарики з відсиланням до класичних форм від бренду – відмінний варіант для освітлення саду, якщо ви хочете надати йому справжню англійську чарівність.
NAUTICA-8, Faro barcelona
Високий ліхтар з ретро-дизайном непросто дозволить створити м’яке комфортне освітлення завдяки тим лампам з розсіювачами з бульбашкового скла, але і додасть особливий затишок будь-якому простору – від зони басейну до стежки серед садових дерев.
Кущі та крона дерев
SITRA 360 SL SPIKE, SLV
Невеликий лаконічний ліхтар із багатоспрямованими поворотними лампами відкриває широкі можливості для регулювання декоративності освітлення, що особливо важливо при підсвічуванні квітників. Так, можна зробити світловий акцент на квітучих в даний час рослинах або на вічнозелених видах під час зими.
TONI, Faro
Класичний спосіб підсвічування великих кущів і дерев — спрямований промінь світла. З цим модель іспанського бренду справляється бездоганно, але є в неї і ще одна перевага: цей світильник переносний. Це дуже зручно як при плануванні освітлення (можна відразу визначити, чи потрібне підсвічування в певних зонах), так і в довгостроковій перспективі для швидкого акцентування уваги на певних рослинах або тематичних декоративних елементах, які використовуються періодично.
Додатковий декор
SHADOW, Faro barcelona
Красивий і ажурний ліхтар, що розсіює м’яке світло і що створює ажурні тіні, стане прикрасою будь-якого саду. Його можна переносити, тому вишукане неяскраве освітлення буде саме в тій зоні ділянки, де воно зараз потрібне.
Приховане освітлення
Segno walk 45, Ghidini
Грунтові світильники італійського бренду варто розглянути тим, хто хоче позначити напрямок шляху або контури окремих зон. Але хоча таке підсвічування виглядає дуже ефектно, для доріжок краще передбачити додаткові світильники з датчиком руху сад і двір виглядатимуть так, як задумано дизайнерським проектом, а переміщатися по них буде безпечно.